Piszmy piosenki!

Piszmy piosenki! #6

Dość systematycznie przeglądam kilka zagranicznych blogów o tematyce prowadzenia zespołu muzycznego, czy tworzenia muzyki. Jakiś czas temu w serwisie, który przeglądam najczęściej, czyli Sonicbids pojawił się artykul zatytuowany “5 exercises to write more creative lyrics”. Wpis jest naprawdę ciekawy, z część ćwiczeń już wypróbowałem, pozostałe planuję przetestować w najbliższym czasie. A o jakich ćwiczeniach mowa?

Pisz ze swoimi ulubionymi twórcami

Znalezione obrazy dla zapytania marcus mumford

To znaczy, że mam zadzwonić do Dawida Podsiadły i namówić go na kooperację? To na pewno świetny plan i trzymam kciuki, że Ci się uda, ale jeśli akurat nie masz jego numeru jest prostszy sposób. Wybierz piosenkę, której tekst naprawdę Ci się podoba, wydrukuj go i… wykreśl co drugi wers. Albo co drugą zwrotkę. Albo refren. Ważne, żebyś zrobił sobie w tekście miejsce na nową interpretację i rozwinięcie. Dużo łatwiej jest pisać, kiedy historia jest już zarysowana a satysfakcja z nowego tekstu jest naprawdę spora. Poza tym, jeśli uznasz, że tekst jest dobry zawsze możesz wykreślić resztę wypocin Dawida i zamienić je na swoje, prawda? 😉

Opisz historię nieznajomego

Znalezione obrazy dla zapytania nieznajomy

Jeden z najbardziej znanych folkowych zespołów na świecie – The Lumineers napisał tekst do singla swojej drugiej płyty opisując historię gruzińskiej taksówkarki, która wiozła wokalistę tego zespołu podczas jego wakacji. Historia tej historii jest naprawdę świetna, ale ile razy w życiu przeżyłeś coś takiego? Na szczęście historię przecież możesz wymyślić sam. Pójdź w jakieś spokojne, popularne ale niezatłoczone miejsce. Popatrz na przechodniów. Jaka może być ich historia? Może mają złamane serca? Może są zakochani? Może czegoś się boją, czymś cieszą? A może ich uczucia są podobne do twoich? Zastanów się jakie aspekty charakterów postaci w utworach twoich ulubionych tekściarzy najbardziej cię poruszają. Popatrz na ubranie, sposób poruszania danego przechodnia. Później po prostu spisz jego historię. Nie musi być to od razu piosenka. Ja sam czasami najpierw nakreślam sobie szkielet utworu nie używając ani ładnego języka ani nie zwracając uwagi na rytm i rym.

Złap temat i PO PROSTU PISZ

Znalezione obrazy dla zapytania writing

Często w trakcie pisania bardziej niż na przekazie skupiamy się na stylu, przez co nie przechodzimy do następnego wersu dopóki nie uznamy poprzedniego za idealny. To oczywiste, że chcemy, aby nasza piosenka była jak najlepsza, ale dla samego ćwiczenia warto od czasu do czasu po prostu pisać. Na początku piosenki, albo nawet w trkacie jej pisania wybierz temat o którym chciałbyś dalej pisać, nastaw budzik na 5, 10 albo 15 minut i po prostu pisz to, co przyjdzie Ci do głowy. Autor artykułu mówi o tym, żeby kompletnie nie zwracać przy tym uwagi na styl, ortografię, czy interpunkcję, jednak w moim przypadku nie było to możliwe. Po sygnale alarmu zrób sobie krótką chwilę przerwy a po niej przeczytaj to, co napisałeś, wybierz najlepsze części a następnie postaraj się w pełni zrozumieć co tak naprawdę napisałeś. Możesz być zaskoczony tym, co odkryjesz.

Pisz z przyjacielem, dotrzymując terminów

Znalezione obrazy dla zapytania przyjaciel

Ciekawe, chociaż pewnie w pewnych przypadkach niezbyt łatwe do wykonania ćwiczenie. Potrzebujesz osoby, która będzie chciała zrobić je z Tobą. Wybieracie razem ile czasu potrzebujecie na napisanie tekstu (dzień, dwa, tydzień a może kilka godzin?), a następnie losujecie, lub wymyślacie motyw, słowo, lub emocję które będą punktem wyjścia dla waszych prac. Piszecie tekst i po upływie ustalonego terminu wysyłacie teksty do siebie nawzajem, aby otrzymać informację zwrotną. Dzielenie procesu twórczego z inną osobą pomaga się zmobilizować i czyni cały proces bardziej ekscytującym. Sam Friedman wspomina w artykule, że w ten sposób powstała m.in. piosenka “Coyote” Jasona Mraza. Osobiście zbieram się do wypróbowania tego sposobu od dłuższego czasu, może ten artykuł będzie dla mnie czynnikiem wymuszającym? 😉

Zostań mistrzem emocjonalnego słownictwa

Znalezione obrazy dla zapytania emocje

Czasem trudno to sobie uświadomić, ale bycie kreatywnym nie zawsze oznacza wymyślalnia nowych rzeczy, a często spojrzenie na rzeczy dobrze znane od innej strony. W przypadku pisania tekstów może to oznaczać opisywanie emocji, które wszyscy dobrze znamy, ale w inny sposób. Wybierz jedną z emocji, może to być strach, miłość, szczęście, zakłopotanie, czy złość. Następnie skorzystaj ze słownika synonimów i wypisz sobie wszystkie wyrazy bliskoznaczne a także stwórz swoje określenia, łącząc różne słowa. W końcu choćby najlepsza broń, jaką są twoje pomysły na nic się zda, jeśli nie będzie miała amunicji, prawda?

Siądź i pisz

Znalezione obrazy dla zapytania sit!

To już nie ćwiczenie a najważniejsza prawda dotycząca pisania tekstów. Prawda nieintuicyjna, która mnie samego bardzo kłuje, bo z jednej strony wiem, że tak naprawdę jest, jednak z drugiej kłóci się z romantyczną wizją tworzenia. Prawdę tę najlepiej obrazuje cytat przypisywany Leonardowi Cohenowi:

“Ten kto czeka z pisaniem tekstu na sprzyjające warunki umiera niezapisawszy ani jednego wersu”

Chyba wszyscy znamy zespoły, które zbierają materiał na pierwszą płytę przez 5 lat, pisząc w tym czasie 20 utworów, i takie, które wydają płytę co roku. Jeśli zagłębisz się w świat tekściarzy np. czytając biografie największych zobaczysz powtarzający się trend – teksty pisze się codziennie, przez kilka godzin. Wtedy jest szansa stworzyć ich naprawdę dużo i nawet jeśli niektóre z nich będą słabsze, to dużo łatwiej wybrać dobre 10 tekstów z napisanych 100 niż z 12 😉 U mnie sytuacja bardzo intensywnego pisania zdarzyła się do tej pory tylko raz – tekst do Ażdachy powstał w godzinę, 2 godziny po skończeniu wersji instrumentalnej, po to, żeby od razu nagrać audio i wideo. Jak wyszło? Możecie ocenić to oglądając efekt końcowy na naszym kanale YouTube. Na koniec jeszcze tylko jedna sprawa. Wiem jak trudno jest znaleźć wiedzę na temat pisania stąd ze swojej strony polecam istną kopalnię wiedzy na ten temat – blog Sonicbids a szczególnie jego zakładkę songwriting. Jeśli tylko angielski nie jest Ci straszny czytaj artykuły w wolnej chwili, jednak zawsze pamiętaj, że najważniejsza jest praktyka!
Do przeczytania!

Lubisz nasz zespół?
Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymywać informację o tym, co się u nas dzieje 🙂
Zgadzam się na przesłanie i magazynowanie moich danych przez zespół Madamme na platformie MailChimp ( more information )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *